Péče o nohy

Péče o nohy je diabetickými pacienty stále zanedbávána a podceňována. Kromě toho, že Vám nohy kontroluje při prohlídkách lékař nebo sestra, je potřebné, abyste si pečlivě prohlíželi plosky nohou při každodenní pravidelné hygieně sami (pomocí zrcátka pokud si na plosky nevidíte). Po umytí a důkladném osušení nohou (hlavně mezi prsty) si nohy ošetřete hydratačním krémem (nemažte mezi prsty!). Předejdete tak vysychání a praskání pokožky a následnému vzniku bakteriálních a plísňových infekcí. Ideální je pravidelná návštěva pedikúry. Dopředu hlaste, že jste diabetik. V některých nemocnicích pracují podiatrické ambulance (specializující se na onemocnění nohou) a v jejich blízkosti salon s pedikúrou, provádějící speciální medicinální pedikúru.

Správná obuv pro diabetiky

Každé malé poranění či oděrka může být důvodem závažného problému. Nikdy nenoste obuv naboso, vždy používejte ponožky. Ani doma byste neměli chodit bosí. Diabetici, u nichž jsou již poškozeny nervy a cévy, mají sníženou citlivost vůči teplu, chladu a bolesti a zároveň sníženou schopnost hojení ran. Proto dotyčný necítí např. kamínek či shrnutí podšívky v botě, shrnuté či zařezané ponožky nebo zapíchnutí cizího předmětu do plosek nohou. Ranka pak dlouho hnisá a obtížně se hojí.

Z tohoto důvodu byly stanoveny velmi přísné normy parametrů správné profylaktické obuvi pro diabetiky a doporučení, jak se má diabetik obouvat a o nohy pečovat, aby předešel vzniku tzv. syndromu diabetické nohy.

Obuv musí být maximálně pohodlná a musí nohu chránit. Proto je vyrobena z pravé kůže (kůže "dýchá" a je přizpůsobivá různým tvarům nohou) a je uzavřená (nevhodné jsou sandály nebo nazouváky - ohrožení vznikem ranek způsobených cizími ostrými předměty). Musí mít vhodný tvar a velikost - širší s dostatečným prostorem pro prsty proti vzniku otlaků, puchýřů a oděrek. Obuv nesmí mít funkční švy ani pruženky v oblasti nártu - prevence tlaku na cévy a tím sníženého prokrvení nohou. Měla by mít antimykotickou a antibakteriální úpravu podšívek a stélek (vložek v obuvi). Stélky by měly být anatomicky tvarované a vyměnitelné. Podpatek nesmí být vysoký, aby nedocházelo k přetěžování přední části nohy pod prsty a nevyvíjely se gangrény. Podešev nesmí být ani příliš měkká (prevence otlaků plosek nohou) ani příliš tuhá (aby nebránila přirozenému ohybu nohou).

Levná obuv zakoupená na tržištích je absolutně nevhodná. Může jen navodit, urychlit a dokončit taková poškození, která ještě Váš diabetes "nestihl". Dbejte na to, aby Vám byla nabídnuta a prodána obuv kvalitní a certifikovaná, splňující přísné parametry pro ochranu Vašich nohou. Kvalita, podpora zdraví a pohodlí je i vhodným dárkem. Jaký lepší dárek než zdraví a komfort pro Vaše nohy Vám může kdo darovat?

V naší nabídce naleznete obuv MEDI® - certifikovanou, registrovanou pro prevenci vzniku syndromu diabetické nohy, vyrobenou renomovaným výrobcem obuvi, společností Baťa a.s. Katalog s úplným přehledem modelů obuvi MEDI® Vám ukáže sestřička, najdete jej v prodejnách zdravotnických potřeb a v některých lékárnách. Na vyžádání Vám jej zašleme.

Ponožky pro diabetiky

Nezanedbatelnou roli hrají i ponožky, které nosíte. Ponožky by Vám neměly nohu škrtit, zařezávat se a neměly by tlačit.

Ponožky Diacomfort byly vyvinuty speciálně pro diabetiky firmou MTE ve spolupráci s diacentrem v IKEMu v Praze. Jsou registrovány Ministerstvem zdravotnictví ČR jako zdravotnický prostředek pro snížení obtíží a projevů spojených se syndromem diabetické nohy. Speciální konstrukce lemu umožňuje pohodlné nošení bez škrcení nebo sjíždění a rolování. Špice je hladká s nehmatným švem proti vzniku otlaků a konečná úprava ponožek speciální aviváží s účinnou látkou nerozpustnou ve vodě zajišťuje antimikrobiální efekt trvající po dobu životnosti ponožek. Ponožky Diacomfort lze zakoupit v prodejnách zdravotnických potřeb, v některých lékárnách nebo opět je lze zakoupit či objednat přímo v MTE.

Procvičení a prokrvení nohou

Péče o nohy však nekončí jejich umytím, nakrémováním a obutím. Nejlepším osvěžením pro Vaše nohy je každodenní procházka a několik jednoduchých cviků na prokrvení:

  1. napínání lýtkových svalů - opřeni dlaněmi o zeď, nohy vzadu s patami přitisknutými k zemi. 10× pokrčte rucev loktech, držte záda i nohy rovné. Cvičíte tak lýtkové svaly proti křečím.
  2. chůze do schodů po špičkách - mezi patry přecházejte nahoru a dolů jen po špičkách
  3. kmitání nohou - na jedné noze na mírně vyvýšené podložce kmitejte volnou celou dolní končetinou dopředu a dozadu 10×, nohy vystřídejte
  4. zdvihání pat - vstávejte na špičky 20× nahoru a dolů, zkuste střídat i přenášení váhy z levé nohy na pravou a naopak
  5. ohýbání v kolenou - přidržujte se židle, 10× proveďte mírný výpad vpřed do podřepu (přitom držte rovná záda), nohy střídejte
  6. vztyky a sedy na židli - složte si ruce křižmo na hrudník, vstaňte a sedněte si 10× na židli
  7. protřepání nohou - sedněte na podlahu, opřete se o ruce za zády, protřepávejte nohy ve vzduchu, až ucítíte, že jsou uvolněné a prohřáté