home > Pohyb > Evidence aktivit

Evidence aktivit

Pravidelná pohybová aktivita je nezastupitelným preventivním i léčebným prostředkem u všech diabetických pacientů. Cukrovka svým vlivem na látkovou výměnu do jisté míry ztěžuje a komplikuje možnosti intenzivnější fyzické zátěže. Diabetik proto musí o své stravě a cvičení mnohem více přemýšlet. Je třeba dopředu plánovat kdy, co a na jak dlouho půjdete cvičit. Velmi užitečným zdrojem informací o absolvovaných aktivitách, i pro následné plánování příštích tréninků, jsou záznamy ze cvičení. Najdete v nich poučení z předešlých činností, na jejich základě mnohem rychleji pochopíte jaké cvičení je pro vás ještě únosné, jaká intenzita a délka činnosti je již riziková. Stačí, když si od každého tréninku zapíšete do notýsku či excelové tabulky pár poznámek – viz. následující příklad:

Datum Čas Aktivita Doba trvání Vzdálenost Poznámky
22.7. 18.00-18.50 Chůze rychlá 50 min. 4,5 km Členitý terén, horko, pocení
24.7. 14.30-16.30 Kolo 100 min. 22 km Příjemné
25.7. 16.30-17.40 Domácí posilování
Chůze rychlá
20 min.
45 min.
 
4,2 km
Bolesti hlavy, postupně odezněly


Evidence tréninků může představovat také docela účinný motivační faktor. Na základě souhrnných týdenních, měsíčních údajů, můžete sledovat jak se zvyšuje počet tréninkových hodin, kilometrů, jak se postupně zkracuje čas, za který jste schopni příslušnou vzdálenost absolvovat, nebo jak při stejné intenzitě zátěže klesá průměrná typová frekvence a vylepšují se mnohé další ukazatele. Budete na sebe pyšní, jak se měsíc od měsíce zlepšujete.

Dávejte si závazky – „v příštím měsíci si udělám osobák na svém oblíbeném tréninkovém okruhu – zvládnu jej ujít pod 35 min“. Nebo „příští měsíc se dostanu v celkovém počtu odtrénovaných hodin přes 16 hod.“ apod. Nesrovnávejte se s ostatními. Soutěžte sami se sebou. Porážet sebe sama, zvítězit na osobní pohodlností, je mnohem cennější.