Kdy cvičit?
Praktickou otázkou může být, kdy je nejlepší cvičit. Která denní doba je pro trénink nejvýhodnější? Je lepší cvičit ráno, odpoledne nebo večer? V podstatě je to jedno. Hlavní je, že cvičení vůbec proběhne. Někomu mohou subjektivně více vyhovovat dopolední hodiny, jinému odpolední čas a někteří z nás se nejlépe cítí navečer. Opravdu neexistuje vyloženě nejlepší či nejhorší doba pro trénink. Většinou jsme nuceni cvičit podle toho, kdy nám to práce, rodina a ostatní povinnosti dovolí. U pracujících se tedy nejčastěji jedná o podvečerní hodiny. Někdo to řeší tak, že zvládne trénink ráno a teprve po té utíká do zaměstnání. Možná je to výhodné – má to za sebou a hlavně už mu to nikdo nesebere. Někdy to bohužel právě dopadá tak, že máte na odpoledne či večer výborně naplánované cvičení, ale v průběhu dne se Vám náhle změní program a nová pracovní povinnost či cokoliv jiného Vám znemožní trénink absolvovat. Umožňuje-li to Vaše zaměstnání, cvičit můžete klidně v rámci delší polední pauzy. Taky možné řešení.
Vždy si plánujte čas tréninku dopředu tak, aby mohl probíhat ve fyziologicky nejvýhodnějších podmínkách. Máme zde namysli především odstup od posledního jídla a čas, kdy po cvičení zařadíte další pokrm. Zvláště diabetici léčení inzulínem musí mít souvislost mezi jídlem a cvičením velmi dobře ohlídanou. Nesmí se stát, že vstoupíte do intenzivní fyzické aktivity na spodní hranici glykemie. Nejbezpečnější je, zahajovat trénink na úrovni 5,5-8 mmol/l (do tréninků lze vstupovat i s glykemiemi 8-12 mmol/l – riziko hypoglykemie je podstatně nižší). Vyhněte se náročné fyzické aktivitě v době největšího působení inzulínu, kdy hrozí největší nebezpečí hypoglykémie.
Výhodné je cvičit pravidelně, pokud možno ve stejnou denní dobu – znáte již reakce svého těla. Je to výhodné také proto, že nemusíte složitě upravovat stravovací a inzulínový režim.