home > Stravování > Důležitost pohybu

Důležitost pohybu

Pohybová aktivita udržuje organizmus v dobrém zdravotním a duševním stavu. Pokud zanedbáváme pohybovou aktivitu, naše svaly ochabují a nahrazuje je tuk, neboť energetický příjem je vyšší než spotřeba. Celková hmotnost se zvyšuje a dochází ke zdravotním problémům s klouby, srdcem, diabetem atd.

Udržení dobré kondice, zdravého životního stylu a optimální váhy se neobejde bez pohybu. Pokud se snažíte zhubnout, o to více potřebujete energie vydat pohybem, než kolik jí přijmete potravou.

Pohybovou aktivitou není jenom posilování v moderních fitness centrech, ale především chůze, práce atd. Najděte si pohybové aktivity, které Vás nejvíce baví, a snažte se je denně prodlužovat. Může se jednat o turistiku, běh, plavání, práci na zahradě nebo např. i vaření. Důležité je začít. Zkuste občas místo jízdy autem dojít na nákup nebo do práce pěšky, zaparkovat dále od domu, vystoupit z dopravního prostředku o zastávku dříve, nebo místo použití výtahu vyjít schody a uvidíte, že se již brzy budete cítit lépe. Jakýkoliv malý pohyb je lepší než žádný. Pokud však chcete výrazněji zhubnout, budete muset věnovat intenzivnější pohybové aktivitě alespoň třicet minut denně bez přerušování. Nejúčinnější je spalování tuků až po přibližně dvaceti minutách trvalé zátěže.

Pokud budete vykonávat pravidelnou pohybovou aktivitu, bude Vám odměnou kromě již výše uvedeného zlepšení zdravotního a duševního stavu také štíhlá postava, zpevnění svalů, zlepšení spánku, zlepšení stavu kloubů a kostí, krevního tlaku, imunitního systému, artritidy, stabilizace diabetu atd.