home > Stravování > Jak začít

Jak začít

Nadváha či podváha je způsobena v naprosté většině případů nevyrovnaným energetickým hospodařením organizmu. Nadváha je tak většinou spojena s příliš vysokou energetickou hodnotou přijímané potravy, nedostatečnou pohybovou aktivitou nebo kombinací obou možností. Opačně je tomu u podváhy. Ve velmi omezených případech mohou za Vaši nadváhu (nebo podváhu) jiné faktory, než je nevyvážený energetický příjem a výdej (hormonální vlivy, metabolické vlivy, užívání léků).

1. zjistěte, zda trpíte nebo netrpíte podváhou či nadváhou

Jako jednoduchý základní test můžete použít výpočet tzv. Body Mass Indexu (BMI). BMI se používá pro klasifikaci podváhy, nadváhy, či jednotlivých stupňů obezity. Svoje BMI si můžete spočítat dle následujícího vzorce: BMI = tělesná váha(kg) / tělesná výška^2 (m)

Pro klasifikaci vypočtené hodnoty BMI se používá tabulka vytvořená Světovou Zdravotnickou Organizací (WHO).

BMI klasifikace
< 18,5 podváha
18,5 - 24,99 optimální váha
25 - 29,99 nadváha
30 - 34,99 obezita prvního stupně
35 - 39,99 obezita druhého stupně
> 40 obezita třetího stupně


Chcete-li si spočítat Váš BMI index hned teď, je Vám k dispozici naše BMI kalkulačka.

2. pokud zjistíte, že trpíte nadváhou nebo obezitou

nezoufejte, nepropadejte panice a raději hned zapomeňte na zaručené diety, které vám doporučí vaši známí (Atkinsova dieta, dieta dle krevních skupin). Zapomeňte také na „osvědčené“ televizní hubnoucí tabletky a různé elektrické přístroje u kterých můžete dále jíst jak je libo a nemusíte se zvednout z gauče. Tyto diety, pilulky a přístroje nefungují buď vůbec, nebo fungují krátkodobě a naberete po nich po čase víc kil než jste před tím zhubli (tzv. jojo efekt).

3. navštivte lékaře

v případě, že jste diabetik a Vaše BMI ukazuje na nadváhu či podváhu, navštivte svého lékaře a proberte s ním skutečné příčiny Vaší nadváhy či podváhy. Nebojte se ho zeptat, jak máte dále postupovat.

4. přemýšlejte nad tím co jíte

začněte přemýšlet nad tím, co vlastně jíte a kolik čeho jíte, a jestli energii, kterou s jídlem přijímáte, také spotřebujete

5. začněte jíst nízkotučné potraviny a začněte cvičit

To je vše, ostatní už přijde samo...