home > Pohyb > Rizika > Diabetická noha

Diabetická noha

Je-li řeč o sportu a cvičení u diabetiků, je třeba se také krátce zmínit o syndromu diabetické nohy. Postižení dolních končetin je jedno z nejčastějších komplikací diabetických pacientů. V České republice trpí syndromem diabetické nohy více než 45 000 diabetiků. V pokročilých stádiích onemocnění dochází k chirurgickému odstraňování zasažených částí nohy a téměř polovina pacientů se nakonec musí podrobit amputaci dolní končetiny (asi 7 500 amputací ročně).

Příčinou vzniku chorobných změn na dolních končetinách je zhoršené prokrvení (ischemie) tkání způsobené aterosklerotickým ucpáváním cév (makroangiopatie). U diabetiků je typické také postižení malých cév (mikroangiopatie) a snížená citlivost při porušené funkci periferních nervů. Nedostatečná kompenzace diabetu a oslabená obranyschopnost přispívají k pomalejšímu hojení ran a vyššímu výskytu hnisavých onemocnění. Nejnebezpečnější jsou diabetické vředy, které mohou vést až k amputaci postižené části dolní končetiny. Menší procento vředů vzniká na podkladě poruchy prokrvení tkáně. Při ní se objevují pocity chladných nohou, ale citlivost na tlak, teplo a bolest zůstává zachována. Při chůzi pacient zaznamenává bolesti v lýtku, v nártu či prstech, které v klidu odeznívají. Mezi diabetiky daleko více převažují vředy dolních končetin původu neuropatického. Jsou způsobeny poruchou funkce nervů – projevující se pocity mravenčení, brnění, pálení. Na rozdíl od ischemických bolestí jsou cítit především v klidu – v noci po ulehnutí. U pacienta je prokázána snížená citlivost až ztráta vnímání tlaků a teploty působící na dolní končetinu. Proto se s těmito vředy nejčastěji setkáváme na místech s největším tlakem na chodidlo.

U zhruba 1/3 diabetických pacientů vznikají vředy na dolních končetinách kombinací cévního a neuropatického původu.

Lidé léčící se s cukrovkou by při sportu měli věnovat zvýšenou pozornost stavu svých dolních končetin. Pohybové aktivity je třeba provozovat opatrně - tak, aby nedošlo k zbytečnému vzniku zranění. V šatnách, bazénech, saunách se nedoporučuje chodit na boso kvůli nebezpečí plísňové infekce, ale i z důvodů snížené citlivosti nohou, při které hrozí vyšší riziko poranění prstů, plosky nohou, nártu, kotníků, bérců.

Důležité je správné obutí (nejen při sportu). Obuv pro pohybové aktivity musí být pevná, pružná, uzavřená, se širokou špičkou, díky které se minimalizuje nebezpečí poranění nohy. Vždy je nezbytné nosit ponožky, nejlépe bavlněné nebo funkční, které dobře odvádí pot a udržují stálou teplotu. Po jakékoliv aktivitě je nezbytné provést kontrolu stavu dolních končetin – všímat si drobných otlaků, puchýřů, poranění, infekcí a v případě problémů včas navštívit lékaře. Diabetik musí svým nohám věnovat mnohem vyšší péči. Nohy uchovávat čisté a suché, denně si je mýt ve vlažné vodě, při hygieně používat nedráždivá mýdla a sprchové gely. Po koupeli je třeba nohy dosucha otřít (netřít, aby nedošlo k poranění), zvláště mezi prsty. Komu se nohy hodně potí, měl by kůži zasypávat desinfekčními prostředky, které absorbují vlhkost. Naopak nohy trpící na nedostatek vlhkosti je dobré ošetřovat zvlhčujícími a promašťujícími prostředky. Nehty je vhodné zastřihávat 1x do týdne, nejlépe kleštičkami, při jejichž použití hrozí menší riziko poranění. Nehty by se měly stříhat rovně, bez postranního zastřihávání. Po ostříhání nehtů je vhodné lehce je zbrousit pilníčkem. Špínu pod nehty lze bezpečně odstranit jemným kartáčkem.

Pro prevenci vzniku syndromu diabetické nohy je vedle dodržování bezpečnosti a hygieny, velmi důležité také specielní cvičení – gymnastika dolních končetin. Jedná se o jemnou práci prstů a chodidel, provádění krouživých pohybů, kontrakcí a následných protažení svalů nohy a bérce. Pohyb vykováváme plynule, s lehkým úsilím, bez vzniku bolestí. Díky těmto cvičením dochází k uchování (rozvoji) pohyblivosti kloubů, pružnosti vaziva a šlach, k posílení a zvýšení flexibility svalů dolních končetin. Každý den je dobré vyčlenit si pro tato cvičení 5-10 minut. Vyplatí se to – uchováte si pevné a zdravé končetiny do nejvyššího věku. Pro prevenci vzniku diabetické nohy, ale i dalších komplikací spojených s cukrovkou rovněž plně využívejte nejpřirozenější formy pohybu pro člověka - chůzi.