Závěrem
Pravidelná fyzická aktivita – trvalá součást životního stylu
Naučte se mít pohyb rádi. Počítejte s ním jako s nezastupitelným partnerem, který vás bude stále doprovázet a přinášet mnoho pozitiv po celý zbytek života. Pokud se vám podaří brát chůzi a cvičení jako přítele, na kterého se těšíte, který je vám oporou nejen při léčbě diabetu a prevenci vzniku diabetických komplikací, ale také odreagováním, vyventilováním, rázem jste na druhém břehu – na správné cestě k udržení dobrého zdravotního stavu a životní spokojenosti. Buďte aktivní, bojujte – vše je jenom na vás. Kontrolu diabetu, nadváhy, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny krevních tuků máte ve svých rukou! Nikdo jiný to za vás neudělá. Vy jste tím, kdo ovlivní, zda-li dlouhodobě udržíte skvělou kompenzaci diabetu nebo naopak umožníte rychlý příchod nepříjemných a život ohrožujících zdravotních komplikací. Dědičnou náchylnost k metabolickým poruchám bohužel zvrátit nemůžete. Svým životním stylem – vhodným jídelníčkem, pravidelným pohybem, kompenzací stresových zátěží, nekouřením, však dokážete zvrátit či minimálně oddálit předčasný příchod stáří a degenerativních onemocnění.
Život člověka v 21. století v hospodářsky vyspělých zemích světa je na jedné straně charakterizován vysokou úrovní zdravotní péče, výbornou kvalitou služeb, možností rekreace, zábavy, na straně druhé značným pracovním nasazením, častými stresovými situacemi, nevyváženým jídelníčkem a značným nedostatkem aktivního pohybu. Mnozí lidé si své zdraví navíc vědomě poškozují konzumací tabákových výrobků, nadměrnou spotřebou alkoholických nápojů či jiných návykových látek.
Za posledních dvacet let došlo v České republice k prodloužení průměrného věku dožití o neuvěřitelných 7 roků. Je to dáno kombinací pokroků ve zdravotnictví a celkovou změnou stravovacích zvyklostí. V budoucnu můžeme jistě očekávat mnoho dalších úspěchů v oblasti léčby akutních i chronických onemocnění vlivem zlepšení diagnostických postupů a pokroků v oblasti farmakoterapie. Ač se jedná o velmi drahá opatření, jsme rádi za ně a bylo by chybou jich nevyužít. Mnohem větší rezervy však zůstávají u nás samotných – v našem životním stylu. Tato brožurka je věnována diabetikům. Diabetes mellitus, a to především diabetes 2. typu, je typické civilizační onemocnění, na jehož vývoji se významně podílí vnitřní nastavení – náchylnost ke vzniku choroby díky genetickému vybavení. Při vývoji cukrovky se též velmi výrazně spolupodílí dlouhodobá skladba jídelníčku a množství fyzické aktivity. Svoji pozornost jsme aktuálně zaměřili na úlohu pohybu v prevenci a léčbě diabetu.
Výše zmíněný text můžeme shrnout do podoby následujících doporučení:
- buďte aktivní, každý den se snažte být v pohybu
- choďte – dobré je dopřát si více než 30 minut svižné chůze za den
- 3-4x do týdne si naplánujte samostatnou fyzickou aktivitu při které se lehce zadýcháte a zapotíte
- upřednostňujte aerobní aktivity provozované s mírnou intenzitou nepřesahující 80% vaší maximální tepové frekvence
- aerobní aktivity doplňte o lehké posilovací cvičení a gymnastiku nohou
- délku a intenzitu cvičení navyšujte postupně a opatrně
- cvičení si předem naplánujte – kdy, co, jak dlouho, jak intenzivně budete provádět
- naplánovaným aktivitám uzpůsobte svoji stravu, popř. množství inzulínových jednotek
- užíváte-li inzulín – pozorně si hlídejte glykémii před, při i po cvičení
- cvičení zahajujte pouze v optimálních zdravotních podmínkách s vhodnou hladinou krevního cukru
- trvá-li aktivita delší dobu, nezapomeňte na průběžné občerstvení v podobě sladších nápojů a snadno stravitelných zdrojů sacharidů (ovoce, energetické gely, sušenky, tyčinky, pečivo)
- po ukončení tréninku se nezapomeňte najíst – doplníte tím glykogenové zásoby a předejdete nebezpečí vzniku po zátěžové hypoglykemie
Autor textu:
Mgr. Vlastimil Chadim – nutriční a fitness poradce
Revize odborného textu a informací:
MUDr. Patrik Zatloukal, internista a diabetolog - Nemocnice Milosrdných Bratří Brno