home > Stravování > "Zaručené diety"

"Zaručené diety"

Proč nefungují „zaručené diety“ a proč po nich naberete víc než jste zhubli.

Každá dieta, ať už se jedná o dietu založenou na konzumaci samotných zeleninových polévek, samotného masa nebo třeba prazvláštních kombinací potravin, funguje vždy a pouze jenom na principu snížení kalorického příjmu. Většina z konzumovaných potravin se Vám přejí už první den nebo Vám dieta přímo stanoví, kolik čeho smíte sníst. Podstatou diety je pak Vaše hladovění (zkuste si např. sníst po dobu sedmi dnů pět kilo bůčku každý den u bůčkové diety).

Toto hladovění Vám ubere velmi rychle pár kil. Bohužel se nejedná o kila tuku ale kila vody a v horším případě i svaloviny. Kromě toho se budete cítit unaveně a bez energie, ale s vyhlídkou na lepší budoucnost to vydržíte. Jakmile však přestanete dietu držet, velmi rychle naberete ztracenou tekutinu a místo ztracené svalové hmoty se Vaše tělo předzásobí na další období strádání tukovými zásobami.

Chybějící svalová hmota, která dříve využívala energii, již svůj účel neplní a Vy přiberete na váze postupně ještě více, než jste shodili. Pokud takovou nárazovou dietu zopakujete několikrát po sobě, připravíte se spolehlivě o velké množství svalové hmoty, přivodíte si zažívací potíže, po každém dietním cyklu naberete ještě více, než jste shodili, a příště se Vám budou kila shazovat hůř.

Zapomeňte tedy na diety slibující za týden nebo čtrnáct dní zhubnutí o pět kilo. Pokud má být dieta účinná, musíte zhubnout tukové zásoby. Správná dieta tak musí být pozvolná s úbytkem váhy 0,5-1 kg za týden.